News

payam

payamresan9 2

payamresan9 3

payamresan9 1

89999662
erere98
aghara1

خطبه نماز جمعه مورخه 96/12/25

خطبه نماز جمعه مورخه 96/12/25

Download8

دانلود فایل

پخش آنلاینمتن  کامل خطبه هاي نماز جمعه 1396/12/25 به امامت آیت اﷲ صفایی بوشهري

نماینده مقام معظم رهبری دراستان و امام جمعه بوشهر


بسم الله الرحمن الرحیم

خطبه اول

به مناسبت اینکه در آخرین جمعه ی سال به سر می بریم مناسب در این دیدم که آموزه ای در این باره در سبک زندگی اسلامی محضر مبارک شما مطالبی عرض کنم و آن آموزه ی سبک زندگی اسلامی در این باره عاقبت و نقش آن در سرنوشت انسان است.

عاقبت یعنی انتها و پایان هر چیز. هر دوره، هر کار دارای سه مرحله است: مرحله ی آغاز، مرحله ی استمرار و ادامه و مرحله ی آخر، مرحله ی پایانی.

به همین جهت وقتی ما نگاه می کنیم به یک کار مثل کشاورزی، یک آغازی دارد که آن کشت است، یک ادامه دارد که آم مرحله ی داشت و حفاظت از این گندم زار است و مرحله ی سوم مرحله ی برداشت است، آن عاقبت و آن آخر کار.

حیات انسان هم چنین است. یک آغازی دارد، یک ادامه ای دارد و یک عاقبت که آن آخر عمر انسان است. هر کاری هم که ما می کنیم مثل صدقه دادن، یک آغازی دارد که انسان قصد و نیت می کند که احسانی کند، بعد مرحله ی دوم این احسان را انجام می دهد و مرحله ی آخر مرحله ی پایانی توان برای صدقه دادن است، دیگر کار تمام شده است.

در این سه مرحله، مرحله ی اول که مرحله ی آغاز است مهم است، مرحله ی کشت کار است، مرحله ی ابتدای ساخت است، مرحله ی دوم که ادامه است هم مهم است، اما مهمترین مرحله مرحله ی آخر و پایانی است.

مثلاً انسان گندمی بکارد، این آغاز و بعد از آن آبیاری کند، از آفت آن را مصون بدارد، نگهداری کند، این مرحله ی دوم و اما مرحله ی آخر که وقتی برداشت می کند چگونه آن را حفظ کند.

گاهی انسان گندمی می کارد، مواظبت می کند اما در آخر با یک غفلت آن را به آتش می کشد. کشتی می سازد با زحمت اما در آخر با یک غفلت آن را سوراخ می کند و به آب می دهد.

به همین جهت است که حضرت ختمی مرتبت، خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) فرمودند:« لَا یَزَالُالْمُؤْمِنُ خَائِفاًمِنْ سُوءِ الْعَاقِبَةِ» انسان مؤمن همیشه خائف است از بدی پایان کارش.

باز فرموده اند: امور زندگی انسان، تمامی اعمال انسان ارزشش به آخر کار است.

روزی حضرت عیسی با هواریون خود از جایی عبور می کردند. حضرت عیسی گفت تمامی مردم می گویند اساس یک کار به آغازش است، من می گویم اساس هر کار به پایانش است.

امیر مؤمنان می فرماید حقیقت سعادت در زندگی انسان به حسن العاقبة است و حقیقت شقاوت و بدبختی و شور بختی به سوؤالعاقبه است.

پیامبر گرامی اسلام می فرماید: گاهی انسان مدت مدیدی اعمال کسانی انجام می دهد که اهل بهشت هستند اما در آخر گرفتار عملی می شود که عمل اهل دوزخ و جهنم است.

باز می فرماید ای مردم نگاه نکنید به فردی که دارد کار خیر انجام می دهد، نگاه کنید که چگونه زندگی او به پایان می رسد و عاقبت او را نگاه کنید و بعد می فرماید گاهی انسان فردی را می بیند که دارد مدت های زیاد عمل خیری انجام می دهد که شایسته ی ورود به بهشت است اما به یکباره در آخر تحول پیدا می کند و عملی انجام می دهد که تمامی ثوابی که جمع کرده همه را از بین می برد.

در قرآن است که ای مردم صدقات خود، کارهای خیر خود که انجام داده اید در آخر با منت گذاری ، با اذیت آن فردی که به او محبت کرده اید از بین نبرید.

قرآن مثال می زند مثل آن شخصی نباشید که آن پنبه ها را رشته می کرد و در آخر کار باز آن ها را پنبه می کرد.

به همین خاطر عاقبت انسان خیلی مهم است، پایان کار انسان خیلی مهم است.

روزی فردی هنگام مرگش بود، هر چه به او می گفتند بگو لااله الااللهآ، هر چه اسرار کردند که کلمه توحید را بجای بیاور نمی گفت و شعر می خواند.مضمون شعر این است که چه کم بانویی است آنچنان زیبا که تقاضا می کند آنجا کجاست؟ ، سؤال کردند چرا ما هر چه می گوییم لا اله الاالله بگو نمی گوید و این شعر را می خواند؟، گفتند این در یک زمان خودش را مبتلا کرد به گناه و آن گناه تمام وجودش را گرفت و تمام وجودش محو آن جریان است.

به همین جهت است که شما در دعا های اسلامی می بینید که ائمه و پیامبر گرامی اسلام حسن عاقبت را خواسته اند .

خدایا پناه می برم به شما از سختی های دوران و خدایا ما را حفظ کن از سوء عاقبت.

امام باقر (ع) می فرماید: خدایا پایان زندگی ما را پایانی پر از مهر و رحمت خود قرار بده، این چنین دعا می کردند.

گاهی انسان در زندگی یک سال که ما در روز جمعه آخر سال هستیم، یک عمر تلاش می کند، خیرات و برکات دارد و با یک کلام و سخن و ریا و قضاوت غلت و با یک افترا همه را از بین می برد.

این نشان از این است که این فرد دچار سفاهت در زندگی شده است.

انسان باید همیشه مواظب خود و زبان، قضاوت، مواظب این باشد که این همه ثوابی که جمع کرده، ذکر خدا گفته، کار خیر انجام داده، با یک عمل اشتباه همه را از بین ببرد.

لذا کاشت ساده است، داشت خیلی سخت است، حفظ برداشت خیلی سخت است.

لذا می فرماید: هر کس کارهای خیر خود را بتواند تا قیامت حفظ کند و با خود بیاورد برای او 10 مطابق است چون هم کار خیر انجام داده و هم آن را حفظ کرده.

به همین جهت است که اهل بیت عصمت و طهارت و در متون فاخر دین و ذات اقدس باری تعالی بسیار تأکید شده که ای انسان اول کار خیر انجام بده و بعد کار خیر خود را با گناه از بین نبر و مواظب باش شیطان گناهی که می کنی زیبا جلوه ندهد.

لذا انسان باید همیشه مواظب خود باشد که نکند با گناه و نوجیه آن و فریب خوردن از اعمال خود را از دست ندهد.

اصل زندگی انسان بعد از مرگ است و بعد از مرگ زندگی ما تابع عمل ما در دنیا است و اگر به خیر باشد آنجا خیر است و اگر به شر باشد آنجا شد شر است.

یک روز امام کاظم (ع) از قبرستانی رد می شدند و دیدند در آنجا دارند قبری را حفر می کنند یک نگاهی کرد و گفت ای یاران من دنیایی که آخرش این است باید از آن پرهیز کرد و آخرتی که اولش این است باید از آن خوف داشت و انسان های با خدا این طور هستند.

خطبه دوم

در دیدار با نمایندگان محترم مجلس خبرگان مطالب بسیار مهم و راهبردی ایراد فرمودند که به فراز های مهم آن سخنان اشاره تحلیلی میکنم: فرمودند شرط وعده خدا (وعده خدا همان پیروزی، تمدن، حاکمیت نظام اسلامی است) ادا وظیفه است، هر مسئول - روحانی و غیر روحانی، مسئولان قوه اجرائیه و مقننه و قضائیه، روحانیت، ائمه جمعه، مسئولین - هر کس در هر رده ای که هست، شرط تحقق وعده خدا انجام و ادا وظیفه ایست که به گردن هر کس آمده. اگر وظیفه را انجام دادیم وعده خدا محقق است اما اگر به حرف گذشت و به عمل نیامد، وعده خدا هم در حد حرف باقی خواهد ماند.

فرمودند تمامی مسئولان نظام، علما، دستگاه های آموزشی تبلیغاتی به ویژه آموزش و پرورش، مراکز آموزش عالی، همه باید بکوشند نظام تربیتی که بر پایه ایمان و صبر و تقوا و احسان قرار دارد تحقق پبدا کند، جامعه ما یک جامعه ایمانی شود، جامعه تقوایی شود، جامعه پر بصیرت باشد، جامعه ای صبور باشد، جامعه ای خدوم باشد، یک جامعه ایمانی وقتی محقق شد وعده خدا محقق میشود.

فرمودند امروز رویش جوانان عزیز ما در شرایط کنونی فوق العاده بالاست،

این سخن مقام معظم رهبری است. میفرماید جوانان عزیز ما، نیروهای انقلابی ما در شرایط کنونی بسیار بالا تر از زمان گذشته است. این رو ایمان بیاوریم، به جوانان خود اعتماد کنیم، به نیروهای انقلابی خود احترام بگذاریم.

فرمودند این نیروهای ما الان مایه اقتدار نظام هستند، مجموعه عظیمی هستند که الحمدلله شما در هر صحنه ای که میبینید اینها با ایمان و تقوا و روح انقلابی کارهای بزرگ انجاک میدهند،

شما در عرصه علم و فناوری نگاه بکنید، در عرصه دفاع مقدس نگاه بکنید، همین جوانان بسیجی ما هستند که شما در ایران دیدید که هشت سال دفاع مقدس چه حماسه افریدند، الان به عنوان مدافع حرم چه کار ها میکنند، در مقابله با تروریزم بین الملل در داخل چه کار میکنند، در عرصه های مختلف سازندگی شما همین جوان ها را میبینید که دارند چه کار میکنند،

جوانان مومن، اینها اساس اند، بسیج ما اساس است، سپاه ما اساس است، الحمدلله نیروهای بسیار جوان در این نظام هستند که دارند حماسه می آفرینند.

فرمودند که ایستادگی و توفیقات کشور در مقابل هجوم گسترده آمریکا و صهیونیزم و جبهه استکبار مرهون مجاهدت های نیروهای انقلابی است و این نیروهای انقلابی ما بودند که این چنین ایستادند، پایداری کردند و نگذاشتند جبهه استکبار به اهداف خودش دست پیدا بکند.

شما دیدید در همین سال که در آستانه پایانش هستیم پقدر توطئه کردند - توطئه های مختلف اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، امنیتی- اما شما دیدید نظام ما متکی به خدا و مردم ولایتمدار و انقلابی چگونه جلو این هجمه ها ایستاد و سربلند بیرون آمد. این توفیقات اثر مقاومت است.

فرمودند مسئولان و تمام کسانی که در عرصه نظام تاثیر گذار هستند باید خدمت گذار باشد و از عنوان گرایی و تجمل گرایی - این امور غیر انقلابی - پرهیز کند.

مسئولان باید عملا نه حرفا، خدمت گزار مردم باشند، این نعمت پُست و مسئولیت را فرصتی بدانند جهت خدمت گزاری به مردم، افتخار کنند خادم مردم اند، در راه خدمت به مردم مجاهدت کنند. به دنبال این نباشند که از این انقلاب برای خود بهره برداری کنند بلکه خود را چنان کنند که هزینه شوند برای انقلاب نه اینکه انقلاب را هزینه خودشان کنند. مسئولان از مسائل حاشیه ای بپرهیزند، خدمت صادقانه و عدالت را در جامعه حاکم کنند، مبارزه با فساد کنند،

بار ها از این تریبون عرض کرده ام: هر کس در هر مقامی که هست اگر با فساد مبارزه نکند، خود به فساد کمک کرده است.

سال آینده سالی است که باید عدالت دیده شود در جامعه توسط مسئولان، مردم باید خدمت گزاری را احساس کنند، اوضاع اقتصادی و معیشت بهتر شود، جوانان عزیز ما از این چالش بیکاری نجات پیدا بکنند، تمامی مسئولان تمام وجودشان عشق به خدمت به مردم بع ویژه جوانان باشد.

سال اینده باید اینطور باشد. حریم نیروهای انقلابی حفظ شود و وحدت در سایه ولایت داشته باشیم و همه در راستای منویات مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای (مد) گام بردارند.

ان شاء الله مسئولان طوری برنامه ریزی کنند در آغاز سال که حریم امام هادی (ع) در سالروز شهادتش محفوظ باشد و همه ما از انوار و برکات وجودی این امام بهره مند شویم.

ضمن تشکر و قدردانی از تلاش های تمامی مسئولان استانی، تقاضا دارم در سال جدید در رابطه با اوضاع اقتصادی، معیشتی و اشتغال و رفع گرفتاری مردم به ویژه فقرا و مستمندان تلاش جهدی کنند.

استان بوشهر استان مهمی است، استانی است که الحمدلله همه امکانات وجود دارد.

الحمدلله کارهای خوبی هم دارد صورت میگیرد، بحث راه آهن تا مرحله خوبی پیش رفته و همچنین شرایط توسعه استان در عرصه انرژی.

تقاضا دارم از مسئولان استان که درب اتاق تان روی مردم باز باشد، در بین مردم حضور داشته باشید، برای اشتغال و رفع گرفتاری معیشتی مردم آستین بالا بزنید، جهادی عمل کنید، این کاغذ بازی های بیهوده را کنار بگذارید، قوانینی که دست و پا گیر است را تقاضا کنید محو بشود، پای سفره مردم اشک و حسرت نباشد.

من بار ها خصوصی به مسئولان فرهنگی استان تذکر داده ام، الآن بطور عمومی عرض میکنم، دشمن تهاجم فرهنگی را سال ها قبل آغاز کرده، دارد تخریب میکند، عزیزانی که مسئولیت شان هم مشخص هست همت کنند در صحنه باشند.

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.

حدیث برگزیده

hd20593

گلستان اخلاقی

کلمات قصار حکایت ها
دستورالعمل ها سخنرانی ها
 
پرسش و پاسخ
اشعار
sah 
شرح صحیفه سجادیه

پرسش و پاسخ

web Design:sirafdp.com