News
13950101 0432676
erere
1252
3420307 18255253

زندگی نامه آیت الله صفایی بوشهری

زندگی نامه آیت الله صفایی بوشهری

 
مختصری از  زندگینـامه حضرت آیت الله صفایی بوشهری
 نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر
 
 
بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم
 
ولادت
حضرت آیت‌الله صفایی بوشهری در اول تیر ماه سال 1338 در شهر بوشهر به دنیا آمدند. در محیطی سراسر مذهبی و ارادت به مکتب اهل بیت پرورش یافت. وی دوران ابتدایی و متوسطه را در دبستان باقری و دبیرستان معروف سعادت بوشهر سپری کرد.
 
استعداد، عمق نگری علمی و روحيه و رویه فرهنگی ایشان از همان اوان تحصیل موجب توجه ویژه اطرافیان و دانشوران، نخبگان و اساتید به وي ‌گشت.
 
ایشان با شکل‌گیری نهضت اسلامی امام خمینی (رحمة ‌الله علیه) با ایجاد حلقه‌های مطالعاتی و حضور در عرصه مبارزه با رژیم ستم‌شاهی و سپس با طراحی راهپیمایی‌های انقلابی و تکثیر و پخش اطلاعیه‌های حضرت امام(رحمة ‌الله علیه) و برگزاری نمایشگاه‌های مختلف و سخنرانی و نشست‌های مذهبی، موجب هدایت و بصیرت دینی و انقلابی جامعه پیراموني خویش گشت.
 
ورود به حوزه
حضرت آیت‌الله صفایي بوشهری به واسطه علاقه و استعداد و درک نیاز انقلاب اسلامی - به توفیق الهی- برای تحصیل معارف اسلامی از دیار عالمان سترگی چون آیات عظام حاج سید عبدالله بلادي، سید مرتضی اهرمی، سید محمد تقی حجت، سید علينقي دشتی و مجتهد برازجاني؛ به قم، آن سرزمین نور معارف اسلامی و تشیّع هجرت نمودند و در حوزه علمیه قم مشغول تحصیل شدند.
 
تدریس
استعداد و پشتکار ویژه و عنایات اساتید بزرگ و توفیقات الهی موجب رشد و طی مدارج عالیه حوزوی وي گشت به ‌طوری‌که در همان آغاز مورد توجه  بزرگان حوزه قرار گرفت و حائز کرسی رسمی تدریس در رشته ادبیات عرب گرديد و در این عرصه صاحب نظریه و دارای تألیفات کارشناسانه گشت و در ادامه در علوم مختلف حوزوي مانند فقه، اصول، تفسیر، تاریخ، رجال، اخلاق و حدیث در بالاترین مراتب آن به تحقیق، پژوهش، تدریس، تألیف و نوپردازی اصیل پرداخت و بسیاری از مشتاقان و نخبگان حوزوی از محضر درس ایشان بهره بردند. درس خارج اصول، فقه و اخلاق ایشان از رونق و گرمی خاصی برخوردار می باشد.
 
ایشان با کسب فیض از اساتید بنام و خلّاق در حوزه های مختلف معارف اسلامی به تحقیق و پژوهش پرداخت و در عرصه های گوناگون با پردازش نظریه های عمیق، دقیق و گسترده در معارف دینی افق های جدیدی را بر گشودند. ارائه جدید روش تحصیل علوم مختلف در حوزه معارف دینی و طرح جدید تدریس عمیق و تحقیقی، تألیف کتب درسی حوزوی با شاخصه های کارآمدی، تحقیق و پژوهش محوری، توجه ویژه به اخلاق و معنویت و تحوّل پیشرفت‌زا و اصیل حوزوی و جامع نگری و توسعه در گستره تحقیق مسائل و موضوعات معرفتی از ویژگی های ایشان می باشد.
 
اساتید
از اساتید بنام ایشان حضرت آیت ‌الله بهجت، بهاءالدیني، پایانی، تبریزی (رضوان ‌الله تعالی علیهم) و حضرات آیات خوشوقت تهراني، شب‌زنده‌دار، شبيري زنجانی، وحید خراسانی، راستي كاشاني و جوادي آملي(حفظهم الله) را می‌توان نام برد.
 
آیت‌الله صفایی بوشهری در بین بزرگان و فضلاء و طلاب جایگاه ویژه‌ای دارد و همواره از وی به بزرگی ياد  می‌شود چنان ‌که مقام معظم رهبری حضرت آیت ‌الله العظمی خامنه‌ای(دام ظله العالي) ايشان را «عالم فرزانه» دانستند.
 
تألیفات
ایشان دارای تألیفات بسیاری در علوم مختلف هستند که برخی از آنها جزء کتاب‌های آموزشی حوزه می‌باشد که از آن میان  می‌توان به کتاب‌های زیر اشاره کرد:
 
1. روش تحصیل ادبیات عرب در حوزه (کتاب تشویقی سال حوزه)
2. مغني الأديب (با همکاری برخی از اساتید)
3. شرح و ترجمه مغني الأديب (4 جلد)
4. آموزش صرف (به همکاری برخی از اساتید)
5. آموزش نحو
6. بداءةالنحو
7. بداءة التمارين
8. داستان‌های آسمانی
9. چلچراغ آسمان عصمت
10. وقت ظهور
11. سیمای تاریخ اسلام
12. ترجمه صحیفه سجادیه
 
و مقالات علمی و پژوهشی بسیاری نیز نگاشته اند که در مراکز پژوهشی و سمینارهای علمی مطرح گردیده‌اند و همچنین کتاب‌ها و مقالات بسیاری نيز در دست تألیف دارند، مانند:
 
1. ترجمه قرآن
2. قرآن شناسی
3. اخلاق مدرس
4. شرح و ترجمه بداءة النحو
5. نهاية النحو
6. درآمدی بر مقوله پژوهش
7. مدیریت کارآمد
 
جامعیت علمی
از ویژگی‌های حضرت آیت‌الله صفایی بوشهري تسلط و جامعیت بر علوم مختلف و تحقیق و پژوهش و طراحی نوین در آن باره می‌باشد، و سخنرانی‌های ایشان درباره «تجارت الکترونیک، تهدید ها و فرصت ها» و «شهر الکترونیک و اصلاح الگوی» و «پدافند غير عامل» و «مبانی توسعه پایدار» و «پژوهش» و «تأثیر جغرافیای محیطی بر متن و نواي مدح و مرثيه» و «تحولات دانش بنیان صنعت نفت با رويكرد فناوری نانو» و«ورزش مقوله استراتژیک» و «نقش پارک علم و فناوری در توسعه پایدار» و «نقش اسلام و انقلاب بر تحولات ساختاری و محتوایی شعر» «نقش هنر متعهد در کمال انسانی» دیگر موضوعات دانش بنیان، مورد توجه کارشناسان خبره قرار گرفته است.
 
ولایتمداری
ایشان در عرصة سیاست و تحلیل تاریخ سیاسی اسلام و ایران تنها راه و حجت سیاسی الهی را «ولایتمداری» می‌دانند و همواره بر آن تأکید دارند و با مبانی فقه حکومتی اسلام بر آن استدلال و از آن دفاع می‌نمایند. وي وجود مبارک حضرت آیت ‌الله ‌العظمی خامنه‌ای (دامت ‌برکاته العالیه) را نعمتی آسمانی برای انقلاب دانسته و جریانات غير ولایی، انحرافی و فتنه‌های‌ گوناگون را در شرایط کنونی تبلور جبهه ولایت ستیز و مخالفان حکومت علوی در صدر اسلام می‌دانند.
 
 
نماینده ولی فقیه
ایشان به فرمان مقام معظم رهبری در سال 1387به عنوان نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر منصوب شدند و موجب تحولات بسیار فرهنگي، پیشرفت عمرانی و علمی و توسعه اي در آن منطقه گشتند و از محبوبیت نخبگانی و مردمی بسیار برخوردارند. اخلاق، زهد و پارسایی، مردم داری و ولایتمداری و توجه ویژه به جوانان و نیروهای انقلابی و مدیریت دانش بنیان در عرصه مختلف از شاخصه‌های ویژه ایشان می‌باشد.

 

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.

حدیث برگزیده

hadis

گلستان اخلاقی

کلمات قصار حکایت ها
دستورالعمل ها سخنرانی ها
 
پرسش و پاسخ
اشعار
   
sah 
شرح صحیفه سجادیه

پرسش و پاسخ

web Design:sirafdp.com