News

بانکداری اسلامی

بانکداری اسلامی

 

25بانکداری اسلامی

 

 

  PDF8
  مستندات

 

 

 

 

 

 

 

سخنرانی

حضرت آیت الله صفـایی بوشهـری

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر

 

مراسم

بانکداری اسلامی

8/10/1390

 

روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر


بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

 

در آغاز سلام عرض می‌کنم محضر مبارک همه شما تلاشگران عرصه‌ی خدمت در عرصه اقتصاد و در حوزه بانکداری اسلامی، و سالروز حماسه 9دی را به مردم ولایتمدار ایران به ویژه مردم گرانقدر و با تاریخی تابناک و سرزمینی به رنگ ولایت، استان ولایتمدار بوشهر تبریک عرض می‌کنم.

اسلام در حوزه اقتصاد و به ویژه در نگاه بانکداری اقتصادی و اقتصاد بانکداری، دارای شاخصه‌های بسیار دقیقی است و اگر ما بتوانیم بانکداری را در جمهوری اسلامی ایران در سه عرصه برنامه‌ریزی، مدیریت و نظارت و سپس بازتولید پروژه‌های نوین و فوق روزِ بانکداری تنظیم کنیم قطعاً در عرصه اقتصاد ایران و جهان تأثیری شگرف گزارده ایم.

بانک در جهان معاصر، قلب تپنده‌ی اقتصاد در عرصه جذب و توزیع نقدینگی است و هم‌اینک به عنوان عقل اقتصاد نیز محسوب می‌شود. قلب به عنوان پمپاژ نقدینگی پس از جذب و به عنوان عقل به عنوان طرّاح عرصه‌های ارائه نقدینگی جهت تولید ثروت، توسعه و پیشرفت است.

در حال حاضر بانک در جهان اقتصاد به عنوان یکی از مهم‌ترین و شاید مهم‌ترین بخش اقتصاد یک کشور در عرصه‌ی مدیریت نقدینگی است.نقدینگی نه تنها باید در چرخه‌ی اقتصاد کنترل شده و ایجاد تورم نکند، بلکه موجب افزایش ثروت ملی گردد.اما تاریخ بانکداری جهان از همان ابتدا بر مبنای بهره‌وری از نقدینگی برای صاحبان قدرت و ثروت بنا نهاده شده است و انقلاب اسلامی آمده است که بانک و سیستم بانکداری را به جایگاه واقعی خود و نقش صحیح اقتصادی خود در فضای ایران و سپس جهان نشان دهد.

بالطبع در سیستم‌های آکادمیک اقتصاد و کرسی‌های نظریه‌پردازیِ اقتصاد و کارترهای اقتصاد که توسط بانک نقدینگی‌ها را در جهان کنترل می‌کنند در قبال اندیشه‌های عدالت محور نظام جمهوری اسلامی ایران مقاومت کرده و یک تهاجم اقتصادی بانکی به عرصه‌ی اقتصاد بانکی ایران آغاز می‌کنند و شما می‌بینید که تحریم‌ها چگونه صورت می‌گیرد. این نیاز دارد که ما در عرصه بانکداری اسلامی در جمهوری اسلامی ایران یک جهاد بانکداری و یک نهضت احیاء بانکداری اسلامی در جمهوری اسلامی ایران آغاز کنیم و بانک را به ‌عنوان قلب خدمت اقتصادی به جامعه، نه مغز مدیریت بهره‌وری از نقدینگیِ جامعه که در حال حاضر جهان استکبار انجام می‌دهد مطرح کنیم.

بانک، کانون خدمت اقتصادی در عرصه نقدینگی برای جامعه است، نه باتلاق مکش نقدینگی جهت بهره‌وری صاحبان ثروت و قدرت است.نگاه اسلام به بانکداری، بانکداری خدمت است اما سیستم‌های بانکداری در جهان غرب با نگاه «بانکداری جهت ازدیاد ثروت برای کارتر‌های اقتصادی» است.

هم‌اینک بانکداری در ایران نیازمند یک تحول دانش بنیان و ولایی است چرا که سیستم بانکداری ما هم اینک در حوزه‌های برنامه‌ریزی، مدیریت، اجرا، نظارت و بازتولید پروژه‌های جدید در عرصه بانکداری دچار مشکل است..لذا شما می‌بینید اختلاسی اینچنین در این سیستم صورت می‌گیرد. مقام معظم رهبری بارها تأکید کرده‌اند و تذکر داده‌اند که ما نیاز به یک تحول بر مبنای دانش و علم بانکداری به رنگ دین و اسلام در عرصه بانکداری داریم، و ما می‌توانیم با گسترش فناوری IT و سیستم‌های الکترونیک با نگاه بانکداری اسلامی به طرز بسیار بهتری با رصد دقیق‌تر و با خدمات بسیار با سه شعار سرعت، صحت و امنیت در بستر خدمت دینی به جامعه عرضه کنیم.

مؤسسه مالی و اعتباری مهر می‌تواند یکی از نمونه‌های مناسب جهت تحول دانش‌بنیان و ولایی در عرصه بانکداری اسلامی در سرزمین نورِ جمهوری اسلامی ایران برای گشودن افق جدید بانکداری در جهان و سرزمین‌های اسلامی باشد. ما با فضایی که الان در جهان و فنّاوری‌های نوینی که در جهان ایجاد شده و نگاه ویژه‌ای که به جمهوری اسلامی ایران می‌شود می‌توان از این فرصت استفاده کرد و با یک برنامه‌ریزی دقیق و تدوین کرسی‌های نظریه‌پردازیِ بانکداری اسلامی و استفاده از سیستم‌های به‌روزِ الکترونیکی کردن، فضایی را مهیا کنیم که تمام اقتصاد جهان معطوفِ عرصه‌ی مدیریت اقتصاد بانکداری در جمهوری اسلامی ایران شوند و ما بتوانیم بانک را به جایگاه مدیریت نقدینگی در بستر عدالت، خدمت و دیانت برسانیم.  و مؤسسه مالی و اعتباری مهر می‌تواند پیشگام در این عرصه باشد.

موفقیت همه شما را از خداوند متعال خواستار هستم و در آخر این نکته را متذکر می‌شوم که تنها راه سلامت، پیشرفت و توسعه‌، اسلامی کردن همه امور است و مردم عزیز ایران در حماسه 9 دی نشان دادند که میزان و ملاک سلامت و صحت اندیشه و عملِ نخبگان، شخصیت‌ها و جریانات سیاسی، تابعیت شفاف و شجاعانه از اندیشه‌ها و هدایت‌های مقام معظم رهبری امام خامنه‌ای (دامت برکاته العالیه) است.

ولایتمداری، جوهره‌ی انقلاب اسلامی است. انقلاب اسلامی ایران با ولایتمداری، اسلامی است و تاریخ نشان داده است که هر امتی که ولایتمدار بود به اوج پیشرفت سرزمینی خود در همه ابعاد رسید و هرگاه ولایتمداری دچار چالش شد سقوط، انحطاط، ابتذال و وابستگی به بار خواهد آمد.

مردم استان ولایتمدار بوشهر با تمام وجود بار دیگر چون اصحاب وفادار حضرت اباعبدالله الحسین (ع)با مقام معظم رهبری پیمان بسته و بر این پیمان با خون استوارند که هیچگاه ولایت و رهبر خود را تنها نخواهند گذاشت و این برای تمام ایران، اسلام و مردم ولایتمدار استان بوشهر افتخار است.

موفق و مؤیّد باشید. 

 

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.

حدیث برگزیده

hd20593

گلستان اخلاقی

کلمات قصار حکایت ها
دستورالعمل ها سخنرانی ها
 
پرسش و پاسخ
اشعار
sah 
شرح صحیفه سجادیه

پرسش و پاسخ

web Design:sirafdp.com