News

مسئولین برای گرانی ها تدبیری کنند/ باید با دانه درشت هایی که از گرانی سود می برند برخورد قاطع شود

متن کامل خطبه هاي نماز جمعه 1397/09/09 بوشهر به امامت آیت اﷲ صفایی بوشهري
نماینده مقام معظم رهبری دراستان و امام جمعه بوشهر

خطبه اول

در خطبه اول بنا بر این گذاشته ایم که از راه خدا و سبک زندگی اسلامی سخن بگوییم، راهی که سعادت و رستگاری به ارمغان می آورد و موجب محبوبیت انسان نزد خدا می گردد.

در ماه مبارک ربع الاول هستیم و به همین جهت چون میلاد آسمانی امام صادق (ع) در این ماه است این راه خدا و سبک زندگی اسلامی را از سخن آسمانی آن حضرت پی می گیریم و بیان می کنیم.

فرمودند انسان مؤمن که تنها انسانی است که به بهشت در می آید، محبوب خدا است و مورد لطف و عنایت ویژه الهی است چند ویژگی دارد.

عزیزان، انسان اگر دارای ایمان باشد خداوند دیگر اعمالش را می پذیرد. شرط ورود به مدینة الرحمه و لطف و عنایت خدا ایمان است، ایمان یعنی بر جان انسان حاکمیت خدا باشد، اعتقاد و باور الهی داشته باشد، التزام قلبی به دین، خود در محضر خدا دیدن و پیامبر خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) و خاندان مطهرش اعتقاد داشتن و اساساً نگاه او به دنیا، نگاه به مکانی باشد که محل جمع آوری زاد و توشه برای آخرت است، این ایمان می شود.

حالا این انسان مؤمن که مورد لطف ویژه انحصاری خدا است و تا ایمان نباشد هیچ چیز انسان پذیرفته نمی شود، این انسان مؤمن دارای چه ویژگی هایی است.

حضرت چند ویژگی را بر می شمارد. «اَلْمُؤْمِنُ مَنْ طَابَ مَكْسَبُهُ وَ حَسُنَتْ خَلِيقَتُهُ وَ صَحَّتْ سَرِيرَتُهُ وَ أَنْفَقَ اَلْفَضْلَ مِنْ مَالِهِ وَ أَمْسَكَ اَلْفَضْلَ مِنْ كَلاَمِهِ وَ كَفَى اَلنَّاسَ شَرَّهُ وَ أَنْصَفَ اَلنَّاسَ مِنْ نَفْسِهِ»

انسان مؤمن انسانی است که دارای زندگی حلال است، یعنی انسانی است که در حوزه اقتصاد دچار بحران فساد اقتصادی و درآمد حرام نیست. دقیقاً بر اساس موازین اسلامی زندگی می کند و در عرصه درآمدزایی و کسب مال دچار اجحاف، ظلم و حرام خواری نیست.

دارای اخلاق حسنه است ، دارای رفتاری خوب با خانواده، با همسایگان، با کسانی که با او ارتباط برقرار می کنند در محیط کاری و فضای اجتماعی. هر چه برای خود دوست دارد برای دیگران دوست دارد و هر چه برای خود نمی پسندد برای دیگران نیز خوش ندارد.

دارای یک باطنی پاک است. کج نهاد نیست، انسانی نیست که باطنش آلوده باشد به رذایل، حسادت داشته باشد، کینه ورز باشد، نگاهش به خانواده و مردم و اجتماع یک نگاه سود جویانه باشد، دارای باطنی سالم است.

و در عرصه زندگی هر چیزی که ببیند در حوزه اقتصاد زندگی خود، اموالش اضافی است و نیازی به آن ندارد به دیگران می دهد. اگر همسایه اش، اقوامش، آشنایش دچار بحران مالی است و او دارد دریغ نمی کند، انسان مؤمن چنین است. کوشش می کند در فضای زندگی بال باشد و بار نباشد. اگر در زندگی انسان بتواند قلب مؤمنی را شاد کند قطعاً آن انسان مورد لطف و عنایت خدا است.

و این چنین است که زیاده گو و زیاده خواه نیست، حرف نا مربوط نمی زند، این طور نیست که سخنش قلب دیگران را به درد بیاورد، حرفی بزند که زیادت داشته باشد از نیاز، گزیده گوی است.

دقیقاً این گونه است که کوشش می کند به دیگران عذاب نرساند، نه با زبان، نه با عمل. شرور نیست، این طور نیست که با زبانش دیگران را آزرده خاطر کند.

اهل انصاف است، دیگران را همچون خود می داند، این طور نیست که فضایی فراهم آورد که مشکل ساز باشد برای دیگران، انصاف دارد، اهل عدل و انصاف است.

این ویژگی های انسان مؤمن است، انسان مؤمن نیز محبوب خدا است و مورد لطف و عنایت الهی است.

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای در دیدار با مسئولان نظام و شرکت کنندگان در کنفرانس وحدت اسلامی در روز 17 ربیع الاول مطالب بسیار مهم و راهبردی ایراد فرمودند که به فرازهایی از بیانات معظم له اشاره می کنم.

فرمودند تنها راه سعادت و رستگاری بشریت تبعیت از اسلام و نور قرآن است. این پیام قرآن و پیام خدا است که تنها راه نجات دینداری، اسلام مداری و عمل و ایمان به آموزه های قرآن است.

فرمودند انقلاب اسلامی ایران موجب بیداری اسلامی و گسترش روحیه مقاومت در میان ملت های مسلمان و دستپاچگی آمریکا و متحدانش شده است.

انقلاب اسلامی ایران یک حماسه در تاریخ جهان است، موجب احیا سیاسی اسلام، گسترش اسلام ناب محمدی (ص)، بیداری اسلامی و از آن طرف جلب و جذب جامعه جهانی در جهان شده و مایه دستپاچگی و ترس و خوف آمریکا و رژیم اشغالگر قدس و مزدورانش شده است.

این آمریکا بترسد، آمریکا موضع بگیرد، آمریکا جبهه متفقین علیه نظام ما تشکیل دهد، این نشان از سلامت حرکت انقلاب و مرگ حتمی ظلم و ستم جهانی به سرکردگی آمریکا است.

فرمودند روشنفکران، تحصیلکردگان این حرکت بیداری اسلامی را تعمیق و گسترش دهند، حرکتی مبارک که در فضای تاریخ اسلام همواره اهل بیت عصمت و طهارت و یاران صدیقشان به ویژه بعد از قیام کربلا بر آن تأکید داشتند.

بیان کردند که سران کشورهای اسلامی بجای ولایت طاغوت که الآن در آمریکا تجلی دارد ولایت خدا را بپذیرند. این طور نباشند که در اندیشه خوش آمدی آمریکا باشند، خوش آمدی کشورهایی مثل انگلیس که ظلم ها و ستم ها به جامعه اسلامی کرده اند، به دنبال رضایت خدا باشند.

این هایی که می گویند ما سیره پیامبر را سرلوحه خود قرار داده ایم، این سران کشورها، ببینند اگر پیامبر الآن بود تابع انگلیس بود؟، تابع آمریکا بود؟، قطعاً پیامبر خاتم، محمد مصطفی (ص) در مقابل اینان ایستادگی می کرد. فرمودند ولایت خدا را بپذیرید نه ولایت این طاغوت ها.

همچنین در دیدار با فرماندهان نیروی عزیز دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران فرمودند آمادگی و اقتدار نیروهای مسلح سایه تهدید را از سر ملت دور خواهد کرد و هر چه ما از حیث قدرت نظامی و امنیتی توانمند باشیم دشمنان در نوع عملکرد سخت و نظامی خود مکث می کنند و تجدید نظر می کنند. آن ها وال به دنبال تضعیف اقتدار نظامی ما هستند و بعد تصمیم به حمله.

فرمودند تکیه بر نیروی های انسانی جوان، مؤمن، پر انگیزه کلید حل مشکلات کشور است و این نکته بسیار مهمی است. باید نظام ما به جوانان توجه کند، جوانان مؤمن ، انقلابی، تحصیل کرده، با اخلاق، فهیم، باید نصل نو وارد چرخه تصمیم سازی و مدیریت اجرایی شود. همیشه جوان قدرت و توان فعالیت بیشتر دارد و بزرگسالان به عنوان تصمیم سازان و انسان هایی که می توانند تجربه خود را در اختیار قرار دهند در نظام حضور داشته باشند. ترکیبی از جوانان فعال در عرصه میدان و انسان های با تجربه و فکور در عرصه تصمیم سازی و تصمیم گیری، این چنین مملکت رشد خواهد کرد.

اصرار نباشد که یک فردی که بازنشسته شده است ابقی شود، نه یک یا دو بار، به قدر ضرورت. کشور ما یک کشور جوان است، این جوانان عزیز وارد چرخه کار شوند، شاید در اوایل مقداری به خاطر نداشتن تجربه فراز و فرودی داشته باشیم اما بعد از چندی سال ها مدیران موفق خواهیم داشت.

عزیزان، مسئولان به جوانان توجه کنید، جوان روح حاکم و انرژی جدی یک کشور است، احترام بگذارید به جوان، توجه و اعتماد کنیم به جوان، مدیریت جوان را بپذیریم و هزینه آن را پرداخت کنیم آن وقت بعد از مدتی اینان یک جمعیت بزرگ مدیران جوان با تجربه، انقلابی و فعال خواهیم داشت.

 این را مقام معظم رهبری می فرماید.

روز 7 آذر سالروز نیروی دریایی راهبردی جمهوری اسلامی ایران را گرامی می داریم و یاد و خاطره شهدا و امام شهدا و شهدای این نیروی پرتوان و مقتدر را ارج می گذاریم.

نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در انقلاب ما به ویژه دفاع مقدس دارای کارنامه ای پرشکوه است، مایه افتخار و عزت ایران است. الآن چه در عرصه ستاد، چه در عرصه صف، چه حوزه تولید جنگ افزارهای سطحی و زیر سطحی، چه آموزش های نرم افزاری، چه خدمات اجتماعی، چه توسعه و پیشرفت در محیط پیرامونی مثل جاسک و مکران حماسه آفریدند این عزیزان.

هر جایی که بحرانی پیش می آید خارج از حوزه کاری اولین قدم این عزیزان هستند، در زلزله کرمانشاه، در زلزله شنبه حتی مواردی بوده ، بحرانی در استان از نظر امکانات بوده این عزیزان پیشگام بودند در رفع بحران.

در جنگ تحمیلی شما دیدید بعد از چند ماه نیروی دریایی عراق را از رده خارج کردند، در مقابل تهدید های دریای آمریکا ایستادگی کردند، در حفاظت و حراست از کشتی های تجاری مراقبت کردند هم در فضای ملی و هم بین المللی، هم برای کشتی های تجاری ایران و هم کشورهای دیگر.

نیروی دریای ارتش جمهوری اسلامی ایران که استان بوشهر افتخار می کند یک منطقه آن در بوشهر است مایه عزت، افتخار و اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران است.

روز سه شنبه 13 آذر سالروز شهادت شهید حجت الاسلام والمسلمین عاشوری، روز روحانیت استان بوشهر و جشنواره علامه بلادی است. به روح آن بزرگوار درود می فرستیم و ارج می نهیم تاریخ روحانیت استان بوشهر و از برگزار کنندگان جشنواره علمی پژوهشی و روز روحانیت استان بوشهر صمیمانه تشکر و قدردانی می کنم.

نکته آخری که عرض می کنم و نگرانی مردم است گرانی های کاذب است.

ما دو نوع گرانی داریم، یکی ازدیاد قیمت حسب بالا رفتن حوزه های مواد اولیه مثلاً در عرصه اقتصاد، مواد اولیه به عللی گران می شود و آن محصول گران می شود اما یک سری گرانی ها غیر منطقی و بی مورد است.

در سطح ملی عرض می کنم چون نرخ ارز بالا رفت بسیاری از تولید کنندگان بدون اینکه محصولشان مترتب بر بالا رفتن ارز باشد جنس ها را گران کردند که این خود یک مشکل بود، الآن که ارز پایین آمده نه جنس همان جا مانده است، این مشکل است و باید نظارت باشد ، باید به دقت فضای حوزه تولید و توزیع و قیمت ها ملاحظه شود.

چطور می شود یک محصول ، تولید یک خودرو وقتی ارز بالا می رود قیمت آن بالا رود و وقتی ارز پایین می آید قیمت آن خودرو تغییری نمی کند، چطور می شود حوزه خرید و فروش خرید مردم یک محصول بالا رفتن قیمت ارز گران شود ولی وقتی ارز پایین می آید قیمت آن شیء پایین نمی آید در صورتی که هیچ ربطی هم به ارز نداشته.

این نشان می دهد که نظارت در عرصه اقتصاد یا وجود ندارد یا نا کارآمد است.

مردم به طور جدی از این مسأله گله دارند، باید نظارت و مراقبتی باشد، هیچ کس راضی نیست جز کسانی که سود می برند. این مردم زحمت کشیده اند، شهید داده اند، مشکلات تحمل کرده اند ، پای انقلابشان هستند، الآن هم جانشان را برای انقلاب می دهند اما از این موارد گله دارند.

حقوق ها سر جای خودش است چون توان بالا رفتن حقوق هم نیست اما قیمت ها همین طور غیر منطقی بالا می برند. کجا باید این نظارت باشد، کجا باید جلوگیری کنند از این امور، خود کاسب ها هم ناراحت هستند اما دانه درشت هایی که از این امور سوء استفاده می کنند با جو سازی قیمت ها را بالا می برند  که به سودجویی خودشان ادامه دهند. باید جلو این امور گرفته شود.

یکباره محصولی که به هیچ صورت تحولات اقتصادی در گرانی آن نقش ندارد، اساساً محصول خیلی قوی هم نیست همین طور قیمت را بالا می برد ، حتی دولت تذکر می دهد چرا قیمت را بالا می برید؟، اصلاً گوش نمی دهند، این چه مافیایی است ؟، این چه نظارتی است؟،

باید دولت جدی در این عرصه ورود کند، باید آن تشکیلات نظارتی بر عرصه های قیمت ها ورود پیدا کند و برخورد کنند با این امور. جقدر مردم تحمل کنند و تذکر دهند. باید کاری شود در این رابطه. مایحتاج عمومی مردم بدون هیچ نظارتی همین طور بالا می برند.

برخی از اقتصاد دانانی که 40 سال است امتحان اقتصاد خود را در این انقلاب داده اند و هیچ اثر مثبتی در این انقلاب نداشته اند می گویند بگذارید بازار قیمت خود را تعیین کند. چگونه بازار قیمت خود را تعیین کند؟، اگر شما می توانستید قیمت خودرو را کنترل کنید الآن کنترل شده بود .

حوزه نظارت، حوزه مدیریت در قیمت گذاری فوق العاده ضعیف است و باید تدبیری شود وگرنه این فشار بر مردم مضاعف خواهد شد.

ان شاءالله در این رابطه باید تدبیر، برنامه ریزی، نظارت شود و با تمام کسانی که به ویژه دانه درشت هایی که از گرانی سود کلان می برند برخورد قاطع شود.

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.

حدیث برگزیده

hd20593

گلستان اخلاقی

کلمات قصار حکایت ها
دستورالعمل ها سخنرانی ها
 
پرسش و پاسخ
اشعار
sah 
شرح صحیفه سجادیه

پرسش و پاسخ

web Design:sirafdp.com